Ból w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej zawsze budzi nasz niepokój. Bardzo wiele mówi się o stanach przedzawałowych, ostrym zawale mięśnia sercowego, czy chorobie wieńcowej. Świadomość w związku z tymi chorobami z roku na rok rośnie, dzięki czemu szanse na przeżycie osoby z zawałem rosną. Powstało też wiele ośrodków specjalistycznych, które udzielają pomocy w nagłych wypadkach. Warto jednak pamiętać, że ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu chorób, nie tylko układu sercowo-naczyniowego. Najczęstsze przyczyny poza sercowymi to choroby układu pokarmowego, nerwowego czy mięśniowo- szkieletowego.

Rodzaje bólu w klatce piersiowej.

Osoby cierpiące na dolegliwości w klatce piersiowej najczęściej opisują ten ból jako ucisk, rozrywanie, palenie, kłucie. Może być ostry albo tępy, nasilający się z czasem. Ważne jest zlokalizowanie w której części jest odczuwalny, czy jest to prawa strona, czy lewa, czy w jakimś kierunku promieniuje i czy towarzyszą mu inne objawy w postaci na przykład nudności lub wymiotów. Ważne jest również żeby określić kiedy się pojawi i w jakich sytuacjach się nasila, czy jest jednakowy w spoczynku i podczas wysiłku, czy nasila się podczas kaszlu lub oddychania i wreszcie, czy występuje jakaś ulga w pozycji siedzącej. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że bardzo trudno rozróżnić ból, którego przyczyną są stany zagrażające życiu, a uczucie dyskomfortu lub napad paniki, które bezpośrednio nie zagrażają życiu, ale dają bardzo podobne objawy. Każdą taką sytuację należy sprawdzić i przeprowadzić odpowiednie specjalistyczne badania potwierdzające lub wykluczające stany zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu.

Ból w klatce spowodowany schorzeniami układu naczyniowego.

Do najczęstszych schorzeń układu sercowego, które powodują ból w klatce piersiowej zaliczamy: dławicę piersiową (ból występuje podczas wysiłku, promieniuje do żuchwy oraz ramienia i ustępuje po zaprzestaniu aktywności.), zawał mięśnia sercowego ( ból jest najczęściej ostry, gwałtowny, uciskający za mostkiem, promieniuje do lewego ramienia i żuchwy, dodatkowo pojawiają się wzmożone poty i bladość powłok, znaczne osłabienie), rozwarstwiający tętniak aorty (nagły rozdzierający ból, omdlenie), zapalenie osierdzia (pojawia się stały ból w klatce piersiowej, nasilający się podczas kaszlu, oddychania i w pozycji leżącej, ulgę przynosi pochylenie się do przodu w pozycji siedzącej), zapalenie mięśnia sercowego ( oprócz bólu w klatce piersiowej pojawia się również gorączka, duszność, objawy zmęczenia, najczęściej jest powikłaniem po zakażeniach wirusowych, często po niedoleczonej grypie)

Ból w klatce piersiowej spowodowany chorobami układu oddechowego.

Do najczęstszych schorzeń układu oddechowego, których jednym z objawów jest ból w klatce piersiowej należą: zatorowość płucna ( występuje ból opłucnowy, duszność, tachykardia), zapalenie płuc ( oprócz bólu pojawiają się również gorączka, duszność i tachykardia)., zapalenie opłucnej (ból pojawia się podczas oddychania i kaszlu).

Ból w klatce piersiowej spowodowany chorobami układu pokarmowego

Do najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które mogą powodować ból w klatce piersiowej możemy zaliczyć: zapalenie trzustki (pojawia się silny ból w nadbrzuszu lub dolnej części klatki piersiowej, ulgę może przynieść pochylenie się do przodu), choroba wrzodowa ( ból pojawia się w nadbrzuszu lub dolnych partiach klatki piersiowej, ulgę przynosi zjedzenie czegoś a także odpowiednie leki), choroby przełyku( ból pojawia się z różnym nasileniem w zależności od przyczyny, może być piekący, duszący, ostry albo przewlekły)

Podsumowanie.         

Jak widać ból w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny. Jednego należy być pewnym. Nie można go bagatelizować, szczególnie jeżeli jest ostry i pojawia się nagle, zupełnie niespodziewanie. Jeżeli jeszcze towarzysza temu dodatkowe objawy konieczne jest natychmiastowe szukanie pomocy i zdiagnozowanie jego przyczyny. Jeżeli będziemy działać szybko mamy większe szanse, że otrzymamy fachową pomoc w odpowiednim momencie.

Have your say