Cięcie laserem – Wady i zalety

Cięcie laserem to jeden z najbardziej popularnych sposobów obróbki wielu typów materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku blachy, przez co cięcie palnikiem gazowym jest powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Proces ten charakteryzuje się licznymi zaletami, w wyniku czego powszechność jego stosowania nie powinna nikogo dziwić. Trzeba jednocześnie pamiętać, że, tak jak wszystko z czym człowiek ma do czynienia w otaczającej go rzeczywistości, również cięcie laserem posiada swoje gorsze strony. Świat techniki nie jest pozbawiony wad, jednak świadomość istnienia pewnych niedoskonałości pozwala realistycznie podejść do oceny konkretnego rozwiązania technologicznego. Sprawdź więc jakie są najbardziej znaczące wady i zalety cięcia laserem!

Jakie są wady cięcia przy pomocy palnika laserowego?

Analizując wady laserowego cięcia blachy należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Tak naprawdę główną słabą stroną takiego rozwiązania są koszty z nim związane. Środki finansowe należy bowiem przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń umożliwiających wdrożenie procesu cięcia laserem. Inwestycja taka nie jest więc przeznaczona dla każdego. Dlatego też bardzo często wykorzystywana jest swego rodzaju alternatywa, polegająca na skorzystaniu z usług profesjonalnej firmy zajmującej się laserową obróbką różnego rodzaju materiałów. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty związane z tym procesem.
  • Wyraźne ograniczenie wiąże się również z grubością materiałów, które można ucinać przy wykorzystaniu tej metody. W związku z tym, w taki sposób można obrabiać materiały, których grubość nie przekracza 25 milimetrów.

Jakie zalety ma cięcie laserem?

Natomiast wśród mocnych stron cięcia materiałów palnikiem laserowym wyróżnia się cechy takie jak:

  • Sprawdza się przy cięciu różnego rodzaju materiałów – większości gatunków stali, aluminium, miedzi, stopów niklu, metali, które są trudno topliwe, tworzyw sztucznych, a nawet drewna, szkła czy gumy.
  • Proces cięcia laserowego jest w pełni zautomatyzowany, bowiem zachodzi z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie maszyn. Bezpośrednio przekłada się to na dużą niezawodność takiego procesu. Zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia błędów czy niedoskonałości, które mogłyby się pojawić, gdyby cały proces obsługiwany był ręcznie przez człowieka.
  • Cięcie laserem jest najczęściej wykorzystywane w przypadku, gdy niezbędne jest dokonanie procesu w jak najszybszym tempie.
  • W efekcie cięcia palnikiem laserowym uformowany zostaje pożądany kształt, którego krawędzie charakteryzują się wysoką jakością. Warto dodać, że wykrawane otwory mogą być nawet mniejsze niż sama grubość blachy.
  • Jakość takiego cięcia jest naprawdę wysoka, a powstała powierzchnia jest czysta i gładka – w wyniku czego dodatkowa obróbka nie jest konieczna, co pozwala zaoszczędzić czas. Mało tego, zminimalizowana zostaje możliwość odkształcenia się ciętych przedmiotów. Po wdrożeniu omawianego procesu materiał, na którym się pracuje nie ulega zniszczeniu, a jego jakość nie zostaje obniżona.
  • Cięcie laserem związane jest z występowaniem wąskiej szczeliny cięcia, przez co obróbka materiału wyróżnia się wysoką dokładnością, starannością i precyzyjnością.
  • Cięcie palnikiem laserowym wykorzystywane jest przy różnorodnych działaniach – od wykonywania elementów dekoracyjnych i ornamentów, jak również innych nieco bardziej skomplikowanych kształtów oraz motywów, czy też precyzyjnych konturów.
  • Proces cięcia laserowego jest jedną z najbardziej optymalnych i ekonomicznych metod obróbki blachy. Wykorzystywany do obróbki materiał zostaje zużyty w taki sposób, aby jak najmniej się go zmarnowało. Jednocześnie używana w tym procesie tnąca głowica nie zużywa się zbyt szybko, co pozwala na przedłużenie czasy eksploatacji maszyny, której jest ona częścią.

Jeżeli chcesz zlecić prace związane z cięcie laserowym, polecamy rzetelną firmę El-Box, ich szczegółową ofertę znajdziesz tutaj: ciecie laserowe.

Podsumowanie

Wybór metody, którą wykorzysta się do cięcia różnego rodzaju materiałów, nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, że dostępna jest szeroka gama rozwiązań w tym zakresie. Cięcie blachy jest możliwe poprzez: wykorzystanie plazmy, przecinarki taśmowej, gilotyny, czy też cięcie tlenowe lub strumieniem wody. Wyróżnia się przy tym rodzaje cięcia takie jak: skrawające, plastyczne, kuźnicze oraz termiczne. Każdy z wymienionych wcześniej sposobów sprawdza się w konkretnych sytuacjach, natomiast w przypadku innych jest mniej opłacalny i efektywny. Podjęcie decyzji w tym zakresie wymaga więc wzięcia pod uwagę co najmniej kilku czynników. Wśród nich do najważniejszych należą: rodzaj obrabianego materiału, jego grubość, czy też efekt, jaki pragnie się osiągnąć w wyniku podejmowanych działań.

Duże znaczenie ma także ilość środków finansowych, jakie zostały zagospodarowane właśnie na ten cel. Jeśli wybraną metodą jest cięcie blachy przy pomocy palnika laserowego, można zwiększyć prawdopodobieństwo zrealizowania przedsięwzięcia zgodnie z określonymi na początku projektu założeniami. Bowiem jak można się przekonać, taka forma cięcia blachy posiada wiele zalet, które swoją intensywnością potrafią zniwelować odczucie skutków, jakie niosą za sobą wady, które również mogą się pojawić.

Have your say