Inteligentna kuchnia

Inteligentna kuchnia to rozwiązanie, które coraz częściej jest wykorzystywane przez projektantów wnętrz oraz osoby, które planują aranżację własnych domów i mieszkań. Wbrew powszechnemu przekonaniu, inteligentna kuchnia nie jest jednak pomieszczeniem naszpikowanym ze wszystkich stron elektroniką i zaawansowanymi technologiami. To miejsce, które jest tworzone pod konkretnego użytkownika.

Projektowanie inteligentnych kuchni zaczyna się przede wszystkim od poznania osoby lub osób, które z pomieszczenia będą korzystać na co dzień. Bierze się pod uwagę ich upodobania, zwyczaje, zainteresowania, codzienne przyzwyczajenia, to czy gotują w domu, czy często jedzą na mieście, a nawet rodzaj diety, która również ma wpływ na to, jakie sprzęty w kuchni mamy i jakie akcesoria będą niezbędne do przygotowywania posiłków. W przypadku inteligentnych rozwiązań ważne jest nie tylko to, by spełniały swoje funkcje, ale również, aby były ergonomiczne, energooszczędne, korzystne dla środowiska lub by maksymalnie skracały czas wykonywanej w kuchni pracy.

Meble dopasowane do użytkowników

W inteligentnej kuchni dopasowanej do potrzeb ważne są tak dopasowane meble, aby spełniały nie tylko oczekiwania użytkowników, ale również były dopasowane do ich wieku, wzrostu czy stanu zdrowia. Wysokie osoby bez problemu mogą korzystać z wysokich szafek kuchennych, znajdujących się nawet pod sufitem. Ich kuchnie mogą więc być tak zaprojektowane, by maksymalnie wykorzystać także przestrzenie znajdujące się wysoko. Osoby o niskim wzroście raczej na co dzień z takich szafek korzystać nie będą, dla nich potrzebne jest więc miejsce przede wszystkim w dolnych szafkach i szufladach.

Dobrze wyznaczone strefy robocze

Jednym z najważniejszych elementów w inteligentnej kuchni jest wyznaczenie stref roboczych, dzięki którym będziemy mogli oszczędzać czas podczas przygotowania posiłków – wszystko bowiem będziemy mieć pod ręką. W każdej kuchni powinno znajdować się kilka stref funkcjonalnych, a pomiędzy nimi powinny być jak najkrótsze odcinki. A więc od lodówki do zlewu i blatu roboczego powinno być blisko, a stamtąd również jak najbliżej do kuchenki czy piekarnika, do którego wstawia się przygotowane do obróbki termicznej potrawy. Dobrze jest również zadbać o to, by wszystkie akcesoria kuchenne znajdowały się jak najbliżej miejsc przeznaczenia. A więc garnki i patelnie powinny znajdować się w pobliżu płyty grzejnej, zastawa i sztućce najlepiej sprawdzą się obok zmywarki, z której będzie można je wyjąć bezpośredni do szafki czy szuflady. Pojemniki na odpady powinny natomiast znajdować się tuż pod zlewozmywakiem, podobnie jak środki czyszczące i inne produkty przeznaczone do utrzymania czystości.

Inteligentne, oszczędne rozwiązania

W inteligentnej kuchni nie powinno zabraknąć rozwiązań, które pozwolą nam zadbać o środowisko, a jednocześnie zaoszczędzić na codziennym zużyciu energii. Jeśli zmywarka, to taka, która zużywa niewiele wody i pobiera niewiele energii z sieci. Jeśli lodówka, to o najwyższej klasie energooszczędności. W kranach warto instalować baterie, które ograniczają przepływ wody. Ważne jest również oświetlenie, które powinno być dopasowane do potrzeb, odpowiednio podświetlać wszystkie strefy robocze, a jednocześnie być wyjątkowo energooszczędne. W inteligentnych kuchniach świetnie sprawdzają się lampy LED, które są wydajne, energooszczędne, pobierają niewiele energii z sieci elektrycznej, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego.

Dobry projekt od specjalisty

Projekt inteligentnej kuchni wymaga dbałości o szczegóły, znajomości zasad ergonomii, dokładnego zapoznania się ze zwyczajami i upodobaniami przyszłych użytkowników. Im lepiej kuchnia będzie zaprojektowana, tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek będziemy mieć już po jej wykonaniu. Bardzo często brak dobrego planu sprawia, że kuchnia po zrealizowaniu jest mało funkcjonalna lub nie do końca spełnia pokładane w niej oczekiwania. Dlatego też, jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat aranżacji wnętrz, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta lub architekta wnętrz, który zadba o to, by kuchnia była nie tylko inteligentna, ale również w stu procentach dopasowana do potrzeb. Na projekcie kuchni nie warto oszczędzać. Jest to rozwiązanie na długie lata, tym bardziej warto inwestować w dobre, solidne i trwałe projekty oraz produkty, dzięki którym kuchnia będzie świetnie się prezentowała, a jednocześnie zapewni wygodę i komfort codziennego użytkowania.

Have your say