Jakie usługi świadczy hydraulik?

Z usług hydraulika zapewne co najmniej raz korzystał każdy z nas. Choć fachowiec ten kojarzy się głównie z naprawianiem pękniętych rur czy cieknących kranów, w rzeczywistości zakres jego usług jest o wiele szerszy. Hydraulicy nie tylko usuwają wszelkie usterki, ale również montują wszystkie instalacje wodne i sanitarne znajdujące się w naszych mieszkaniach.

Hydraulik, a bardziej fachowo monter instalacji sanitarnych, zajmuje się wykonywaniem wszelkich instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania, jakie znajdują się w naszych domach i mieszkaniach. Do zakresu jego obowiązków należy także fachowe odczytywanie wszystkich projektów instalacyjnych, na podstawie których następnie tworzy poszczególne elementy instalacji. Zajmuje się montażem wszystkich urządzeń, rur przepływowych, ich łączeniem i spawaniem. Montuje również wszelkie specjalistyczne urządzenia, które są potrzebne do pomiaru przepływu cieczy czy wody. Zanim budynek zostanie oddany do użytku, hydraulicy testują też wszystkie instalacje, sprawdzają, czy są one prawidłowo podłączone oraz czy nigdzie nie ma żadnych wycieków. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Jeśli hydraulik wykona swoją pracę niewłaściwie, a mieszkanie czy dom zostaną wykończone, to w razie jakichkolwiek usterek konieczne będzie kucie ścian i podłóg, aby dostać się do awarii i ją jak najszybciej usunąć.

Usuwanie usterek i awarii

Jak widać, hydraulicy byli w naszych domach i mieszkaniach już na etapie ich powstawania. Dzięki temu bardzo dokładnie znają wszystkie instalacje, także te, które znajdują się pod podłogą, w ścianach i w innych trudno dostępnych miejscach. Z usług hydraulików korzystamy także wtedy, gdy zdarzają się w domu jakiekolwiek awarie. Najczęściej im bardziej gwałtowna i spora usterka, tym szybciej potrzebujemy dobrego fachowca. Hydraulicy zajmują się między innymi wszystkimi uszkodzeniami i nieszczelnościami w instalacjach, które są fatalne w skutkach. Gdy pęka rura pod wanną lub w innym trudno dostępnym miejscu, najczęściej woda zalewa mieszkanie zarówno nasze, jak i sąsiadów mieszkających na niższych kondygnacjach. Takich usterek nikt nie jest w stanie naprawić na własną rękę, dlatego jak najszybciej należy wzywać hydraulika.

Podobnie jest w przypadku awarii instalacji grzewczych, z którymi mamy do czynienia w sezonie jesienno-zimowym. Kaloryfery zapowietrzają się, pękają w nich rury lub pojawiają się inne problemy z ich prawidłowym użytkowaniem. Doświadczeni hydraulicy są w stanie bardzo szybko i sprawnie naprawić usterkę, zanim awaria zdąży się powiększyć i zrobić spore szkody. Hydraulicy bardzo dobrze znają wszelkie urządzenia grzewcze, zarówno te zaawansowane technologicznie, jak i te najstarszego typu. Potrafią więc bez problemu namierzyć usterkę i szybko ją usunąć. Czasem też zalecają wymianę instalacji grzewczej i pomoc w zainstalowaniu nowych kaloryferów. Niektóre grzejniki starego typu bywają bowiem tak sfatygowane, że ich naprawa nie ma większego sensu.

Warto wzywać także do drobnych napraw

Chociaż najbardziej panikujemy w przypadku bardzo poważnych awarii instalacji wodnych w mieszkaniach, warto przyglądać się także z pozoru drobnym usterkom, gdyż również mogą świadczyć o nieprawidłowo działających instalacji. Jedną z nich może być chociażby cieknący kran. Gdy woda kapie spokojnie i miarowo, zwykle nie zwracamy na nią uwagi. Jednak kropla do kropli i w skali roku może się okazać, że uszkodzony kran powoduje wypływ sporej ilości naszej gotówki, jaką płacimy za wodę. Kapiący kran również warto naprawić od ręki. Awaria bowiem na pewno sama nie ustąpi, a z czasem będzie się jedynie powiększać. Kran, który z początku jedynie kapie, później będzie powodował dużo wyższy wypływ wody. Bardzo często cieknący kran jest efektem uszkodzonej, zużytej lub zniszczonej uszczelki. Wystarczy ją wymienić, aby wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak nie za bardzo wiemy, jak się do tego zabrać, lepiej jest od razu wezwać hydraulika, który szybko i sprawnie przeprowadzi wymianę. A przy tym zrobi także przegląd wszelkich urządzeń wodnych i sanitarnych znajdujących się w mieszkaniu.

Warto też pamiętać, że cieknący kran nie zawsze oznacza pękniętą uszczelkę, problem może być dużo bardziej poważny. Podobnie jest w przypadku zapchanego zlewu w kuchni, który najczęściej kojarzymy z wylewaniem do niego różnych nieczystości. Tymczasem powodem może być również uszkodzona rura w instalacji lub inne awarie znajdujące się w rzeczywistości w dość sporej odległości od naszego zlewu. Aby mieć pewność, że wszystkie awarie będą usunięte szybko i sprawnie, warto od razu wzywać do pomocy dobrego hydraulika. Naprawianie awarii na własną rękę, zwłaszcza jeśli się na tym nie znamy, może spowodować o wiele więcej dodatkowych szkód niż korzyści.

Have your say