Naturalne antybiotyki – domowe lekarstwa na przeziębienie

Coraz częściej słyszymy o szczepach bakterii odpornych na antybiotyki. Faszerujemy się nimi zbyt łatwo i często zapominając jak długo organizm wraca do równowagi po zastosowaniu antybiotykoterapii. Zatem podczas kolejnego przeziębienia wypróbujcie sprawdzone przez nasze babcie i prababcie środki, które być może uchronią Was przed koniecznością przyjmowania syntetycznych medykamentów. Zalecamy jednak ostrożność, jeżeli choroba będzie postępować należy udać się do lekarza.

Czosnek

Zmiażdżony ząbek czosnku to najłatwiejsze do przygotowania lekarstwo. Antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości czosnku znane są od dawna, a obecnie zostały potwierdzone w badaniach. Udało się wyizolować i określić pond setkę pozytywnie działających związków, które występują w czosnku. Z punktu widzenia właściwości antybakteryjnych najcenniejszą wydaje się być allicyna. Pamiętać należy, że ten związek powstanie wyłącznie po naruszeniu struktury komórkowej ząbka czosnku, zatem, gdy piszemy, o tym, że należy spożywać czosnek zmiażdżony to tak właśnie należy go konsumować. Antybakteryjne działanie czosnku objawia się zarówno jeśli chodzi o bakterie w organizmie jak i poza nim. Przyłożony do rany czosnek zdezynfekuje ją. Obróbka cieplna pozbawia czosnek większości jego właściwości zatem jeśli chcemy traktować go jak lekarstwo to oprócz tego, że jemy zmiażdżone ząbki pamiętajmy, że muszą być one również surowe.

Miód

Miód należy do naturalnych antybiotyków. Jego działanie objawia się poprzez degradujący wpływ na błony komórkowe bakterii. Kolejną metodą ataku na chorobotwórcze patogeny, która skutecznie pozbawia bakterie niezbędnej im do życia wody, jest osmotyczność miodu. Miód ma antybakteryjne właściwości dzięki swoim twórcom – pszczołom – to one dodają do jego składu białko wykazujące wysoką skuteczność w walce z bakteriami. Przy okazji zatem prośba, chrońmy pszczoły, bo to dzięki ich pracy jesteśmy zdrowsi. Specjaliści wskazują, że sposób w jaki podajemy miód ma znaczenie – najskuteczniej zadziała rozcieńczony wodą.

Rosół

Rosół zwany również naturalną penicyliną jest z pewnością wsparciem podczas przeziębień. Pozwala łagodniej przetrwać infekcję i wzmacnia odporność organizmu. Dziś, w erze produkcji przemysłowej, warto zastanowić się jednak na źródłem pochodzenia składników na bulion. Z uwagi na stosowane przy hodowli zwierząt mięsnych antybiotyków warto wybierać mięso i kości pochodzące z hodowli ekologicznych. Niektórzy polecają dodawanie do wywaru składników, które również wykazują działanie prozdrowotne, jak choćby kurkumę. Warto również wiedzieć, że im dłużej gotujemy rosół tym jest on zdrowszy i smaczniejszy.

Cebula

Na koniec klasyk z domowej apteczki. Na przeziębienia stosuje się z powodzeniem bardzo smaczny syropek. Zrobienie go jest banalnie proste. Obieramy cebulę, kroimy ją i zasypujemy cukrem – cebula zaczyna wydzielać sok, który dzięki cukrowi jest słodki. Syrop świetnie sprawdza się przy łagodzeniu objawów bólu gardła i w kaszlu.

Have your say