Od czego zacząć budowę domu.

Wiele osób bardzo chciałoby zbudować swój własny dom. Chyba nie ma nikogo, kto wolałby tułanie się od własnego, wymarzonego kąta, zbudowanego na naszych warunkach i za nasze pieniądze. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że zanim powstanie gotowy dom, najpierw musi się urodzić taki pomysł i chęć jego realizacji. Co robić, kiedy pomysł już dawno zrodził się w naszej głowie, a nawet poszliśmy dalej i zebraliśmy sumę pieniędzy, dzięki której można zacząć działać. No i mamy już działkę, na której powstanie nasz wspaniały dom.

Formalności przed rozpoczęciem budowy.

Wiele osób myśli, że wystarczy mieć kawałek ziemi, żeby zacząć stawiać fundamenty pod dom. W praktyce nie jest to ani takie proste, ani takie oczywiste. Zanim udamy się do architekta, żeby zaprojektować dom, koniecznie trzeba przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, i decyzję o warunkach zabudowy. Ten pierwszy dokument zawiera informacje o przeznaczeniu działki, dopuszczalnych warunkach zabudowy, kształcie budynku, jego dachu. Warunki zabudowy to dokument zawierający podobne informacje. Dopiero, kiedy przeanalizujemy obydwa te dokumenty, możemy udać się do architekta i zacząć planowanie domu. Warto pamiętać, ze gotowe plany budynku są zawsze tańsze, ale nie muszą uwzględniać wszystkich naszych potrzeb. Tutaj wybór zależy od nas i zasobności naszego portfela, ponieważ spersonalizowane plany budynku są kilka, a nawet kilkanaście razy droższe niż te gotowe. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć jest zgłoszenie zamiaru budowy. Jest to prosta procedura i nie zajmuje wiele czasu. Najczęściej jest wydawana od ręki a koszty tez nie są duże. 30 dni po wydaniu takiej decyzji możemy fizycznie rozpocząć budowę. Jeżeli w ciągu trzech lat od zgłoszenia zamiaru budowy, prace nie zostaną rozpoczęte należy ponownie zgłosić wniosek.  To jeszcze nie koniec formalności. Żeby rozpocząć prace budowlane należy zatrudnić kierownika budowy odpowiedzialnego za cały proces. Potrzebne jest stosowne oświadczenie, w którym jest plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Ważne, żeby taki podpisany dokument leżał u nas w teczce razem z innymi dokumentami budowlanymi. Innym ważnym dokumentem jest dziennik budowy, który należy założyć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nadzór nad nim sprawuje kierownik budowy, ale mamy prawo dokonywać tam wpisów.

Zaczynamy budowanie.

Pierwszym etapem budowania domu są prace przygotowawcze, czyli wyznaczenie przez geodetę granic budynku i wpisanie tego do dziennika budowy, przygotowanie terenu, zagospodarowanie działki, doprowadzenie prądu potrzebnego w czasie budowy, montaż tablicy informacyjnej. Kiedy te czynności zostaną zakończone możemy już przygotowywać się do budowania fundamentów i krok po kroku tworzenia pięknego, wymarzonego, ale przede wszystkim naszego domu.

Podsumowanie.        

Zanim powstaną fundamenty naszego domu nie możemy ominąć etapu formalności, których wcale nie jest mało. Warto zaznaczyć, że każdy etap jest niezmiernie ważny i na każdym etapie trzeba zachować czujność, żeby czegoś nie przegapić. Konsekwencje niestety mogą być dla nas przykre i trudne do wyprostowania, dlatego warto wcześniej zadbać o wszystko, co jest niezbędne.

Have your say