Podkłady pod panele

Panele to bardzo popularne nawierzchnia stosowana w naszych domach. Pasuje niemalże do każdego wystroju i sprawdza się w pomieszczeniach o różnorakim przeznaczeniu. Decydując się na ten typ podłogi pamiętać musimy o odpowiednim przygotowaniu nawierzchni. Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego podkładu.

Czym jest podkład pod panele?

Podkład jest to materiał układany między podłożem, a panelami. Może być wykonany z różnych substancji, substancje te są zazwyczaj miękkie. Powinien być on ułożony na całej powierzchni podłogi wykładanej panelami.

Czemu służy i jakie spełnia funkcje?

Podkład pod panele(polecany Arbiton Multiprotec Acoustic) to przede wszystkim warstwa zabezpieczająca przed mikrouszkodzeniami. Panele nie przylegają do podłogi w stu procentach z racji twardości obydwu nawierzchni. Może to powodować różnego rodzaju pęknięcia wpływające na jakość paneli. Substancja z jakiej stworzony jest podkład opływa podłogę i panele dopasowując się do ich niezmiennych kształtów. Jest to swego rodzaju przejściówka umożliwiająca dokładne połączenie podłogi z panelami. Dodatkowymi atutami podkładów są między innymi funkcje wygłuszające czy zapobieganie wsiąkaniu wilgoci. W zależności od tego jaki rodzaj podkładu wybierzemy będzie on spełniał nieco inne funkcje.

Rodzaje podkładów

Najbardziej popularnymi podkładami są te wykonane z korka, pianki lub tzw. eko płyta. Czym różnią się od siebie wymienione rodzaje? Który z nich jest najlepszy? Nasz wybór powinniśmy uzależnić od rodzaju nawierzchni i paneli. Inne podkłady sprawdzą się na betonie, a inne na drewnie.
• Podkład korkowy- jest to podkład naturalny, który sprawdzi się jedynie na starannie wykonanej, równej nawierzchni. Jest on bardzo cienki, dlatego wszelkie zniekształcenia podłogi mogą doprowadzić do jego popękania. Ma on jednak bardzo dobre właściwości akustyczne, niweluje hałas i wycisza pomieszczenia, w których został użyty. Słabo przepuszcza ciepło, jest więc to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą dopuścić do wychłodzenia podłogi. Z racji tego, że produkt jest naturalny jego cena jest dość wysoka. Jest to jeden z najdroższych podkładów pod panele.
• Pianka- jest to popularny, sztuczny podkład o niskiej cenie. Jego niska cena przekłada się na krótki czas użytkowania. Podkłady piankowe ulegają spłaszczeniu tracąc przy tym część swoich właściwości. Podkład ten ma słabe właściwości wyciszające i nie nadaje się na podłogi drewniane.
• Eko płyta- sprawdzi się na nieco krzywych powierzchniach, pod warunkiem, że w miejscu tym nie będzie wilgoci. Eko płyta absorbuje wodę. Ma właściwości redukujące hałas, a także termoizolacyjne, jednak odradzana jest osobom z alergiami, gdyż (szczególnie przy montażu) może pylić. Do tego typu podkładu powinno stosować się również folię paraizolacyjną. która zapobiega wsiąkaniu wody.

Inne stosowane równie chętnie podkłady to te wykonane z: gąbki- produkt sztuczny, jakościwo lepszy od pianki i również nieco droższy, tektury karbowanej i papieru falistego- najtańsze podkłady naturalne.

Który rodzaj wybrać?

Decydując się na podkład weź pod uwagę rodzaj nawierzchni, staranność i równość wykończenia, fundusze jakimi dysponujesz, a także swoje oczekiwania wobec podkładu. Dobierz rodzaj według wyżej wymienionych wskazówek. Jeżeli Twoja podłoga jest ogrzewana, zadbaj, by pianka przewodziła ciepło.

Jakie ceny?

Ceny wahają się w zależności od właściwości podkładu, popularności, a także podziału na podkłady sztuczne i naturalne. Najdroższy podkład korkowy kosztuje ok. 8 zł za metr kwadratowy, piankę natomiast dostaniemy w cenie ok. 2 zł za metr kwadratowy.

Czy jest to niezbędny element wykończenia?

Możemy położyć panele bez podkładu, wpłynie to jednak na ich jakość, a czas użytkowania będzie znacznie krótszy. Ponadto panele mogą skrzypieć podczas chodzenia. Jeżeli chcemy, aby produkt służył nam przez wiele lat zainwestujmy również w podkład.

Na dzisiejszym rynku jest wiele rodzajów podkładów. Na pewno dopasujemy coś do naszych potrzeb i budżetu. Nawet tani podkład jest dobrym zabezpieczeniem, a jego cena nie zawsze odzwierciedla jakość.

Have your say