Scrapbooking – wykrojnik do papieru

Scrapbooking to metoda zdobienia i dekorowania, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. W taki właśnie sposób można stworzyć oryginalne pocztówki, zaproszenia, czy też okolicznościowe kartki z życzeniami oraz pudełka na prezenty. Dużą zaletą tej techniki jest jej uniwersalność oraz to, że jest to metoda zdobienia idealna na każdą kieszeń. Możesz zaopatrzyć się w wielu profesjonalnych sprzętów do scrapbookingu, jak również bazować na podstawowych akcesoriach i materiałach, jakie znajdziesz w domu. Jednak, jeśli zależy Ci na stworzeniu niezwykle precyzyjnych oraz profesjonalnych wzorów i motywów postaw na wykrojniki. Dzięki nim stworzysz staranne kompozycje!

Czym są wykrojniki?

Wykrojniki oraz bezpośrednio związane z nimi maszyny tnąco-wytłaczające wchodzą obecnie w skład podstawowego wyposażenia scrapbookera. Ich główną rolą jest pomoc w stworzeniu unikalnych wzorów, które mogą sprawić, że tworzone przez nas dzieła będą prezentowały się dużo lepiej. Dużą zaletą wykrojników jest to, że występują w wielu kształtach, dzięki czemu można dobrać je do rodzaju rękodzieła, jakie tworzy się z danej okazji. Inną mocną stroną tych akcesoriów jest fakt, że wraz z odpowiednio dobraną maszynką, są w stanie wycinać wzory w praktycznie każdym materiale. Zarówno tym grubszym, jak i chudszym. Można więc wytłaczać motywy w bibule, filcu, papierze, kalce, piance oraz grubej tekturze. W związku z tym ukształtował się jeden z podziałów wykrojników. W tym kontekście dzieli się je na wykrojniki: grube, średnie oraz cienkie. Nie bez znaczenia jest także to, że tego rodzaju foldery nie są jednorazowe. A wręcz przeciwnie, stanowią jedno z akcesoriów do scrapbookingu, które może być wielokrotnie wykorzystywane do różnych projektów. Warto więc zaopatrzyć się w takie narzędzie, bowiem jest to opłacalna inwestycja, która służy przez długi czas.

Jak korzystać z wykrojników do papieru?

Do wycięcia starannego i równego wzoru, napisu lub motywu niezbędne jest zapoznanie się z działaniem maszynki przeznaczonej do tłoczenia oraz wytłaczania różnorodnych kształtów. Są różne odmiany tego rodzaju urządzeń, jednak schemat ich działania jest analogiczny. Wszystko sprowadza się do tego, żeby wybrać folder, z którego chce się skorzystać. Następnym krokiem jest umieszczenie na platformie maszynki do wykrawania płytki do cięcia oraz materiału, z którego ma zostać wycięty wzór. W zależności od potrzeb, jak również możliwości danego urządzenia może to być: kalka, folia, czy też sztywna tekturowa kartka. Na wybrany materiał nakłada się konkretny wykrojnik. Ważne, aby jego ostrze ułożone było do dołu. W następnej kolejności układa się kolejną płytkę. Ostatni krok zależy od stopnia zaawansowania używanego urządzenia. Z jednej strony wymagane może być ręczne kręcenie korbką przy takiej maszynce, albo po prostu kliknięcie w odpowiedni przycisk. Na końcu wyjmuje się wszystkie materiały i można podziwiać wytworzony w zaledwie kilka sekund, staranny wzór.

Na jaki wykrojnik do papieru się zdecydować?

Punktem wyjścia do korzystania z wykrojników jest oczywiście zaopatrzenie się w profesjonalną maszynę do wytłaczania i wykrajania różnych wzorów. Wybrany przez nas motyw może powstać, jeśli właśnie w takiej specjalistycznej maszynie umieści się wykrojnik, który najbardziej nam się podoba. A jest w czym wybierać, bowiem oferta wykrojników jest naprawdę bogata. Można chociażby zdecydować się na wykrojniki przedstawiające motywy świąteczne lub okolicznościowe. Są również klasyczne wzory, które można wykorzystać w wielu przypadkach. Przykładem są kształty takie jak: zwierzęta, kwiatki, postaci, napisy, a nawet poszczególne litery alfabetu. Wśród nich są zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane kompozycje. Warto jednocześnie pamiętać, że najlepiej jest wybrać jak najbardziej uniwersalny model takiej maszyny. Dzięki temu bez problemu będzie ona wycinała w każdym materiale. Zarówno tym cienki, jak i nieco bardziej grubszym. Jeśli chodzi o koszty, jakie należy ponieść w związku z wykrojnikami do papieru to wszystko zależy od motywu, jaki wybierzemy. Bowiem jest wiele wykrojników, które pozwalają stworzyć niewielkie elementy. Można jednak wybrać dużo większe, stanowiące swego rodzaju podstawę całej dekoracji. W związku z czym ceny pojedynczych wykrojników wahają się od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. Nie są to duże kwoty, jednak trzeba się liczyć, że największą inwestycją jest zakupienie maszynki tnąco-tłoczącej.

Podsumowanie

Wykrojniki do papieru występują w różnych kształtach, dzięki czemu tworzone przy ich użyciu wzory oraz motywy wyglądają jak stworzone przez profesjonalistę. To wyjście szybkie i precyzyjne. Przy ich pomocy można w zaledwie kilka sekund wyciąć kształty, o jakich tylko się zamarzy. Wystarczy, że kupi się odpowiedni wykrojnik. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy masowo produkuje się rękodzieło metodą scrapbooking. Niezwykle przydatne jest również wtedy, gdy scraper nie posiada aż tak zaawansowanych umiejętności plastycznych. Bez przeszkód można więc stwierdzić, że wykrojniki naprawdę się przydają.

Have your say