Sposoby na obtarcia i odparzenia

Obtarcia i odparzenia należą do uciążliwych dolegliwości związanych z uszkodzeniami naskórka. Zdarzyć się mogą każdemu, choć z racji swojej intensywnej aktywności kojarzymy je głównie z dziećmi – to one wiele się ruszają i upadają w wyniku czego nader często powstają obtarcia. Małe dzieci natomiast, te, które noszą pieluchy, narażone są na odparzenia. Dzieciaki nie mają jednak monopolu na urazy – ból związany z odparzeniami lub obtarciami znają szczególnie dobrze osoby aktywne fizycznie; uprawiające bieganie czy jazdę na rowerze. Poznajcie sposoby na oba typy dolegliwości.

Obtarcia

Obtarcia to efekt zetknięcia skóry z szorstką powierzchnią, czy to kamieni czy asfaltu, powstałe w większości przypadków podczas upadku. Rana po obtarciu może być całkiem spora, wiele zależy od rodzaju urazu, niekoniecznie będzie to przysłowiowe obdarte kolano. Ważne jest to, że właściwe zachowanie pozwoli na zminimalizowanie bólu, zapobieżenie przywarciu strupa do odzieży i przyśpieszenie gojenia. Po urazie należy jak najszybciej oczyścić ranę – chodzi tu zarówno o dezynfekcję, która ma za zadanie zminimalizować ryzyko zakażenia jak i oczyszczenie rany z drobinek kamieni, piasku czy ziemi, które mogły pozostać na ranie – jeśli ich nie usuniemy, gotowe w procesie gojenia wrosnąć w skórę i pozostać w niej na zawsze.

Powierzchnia rany jest wilgotna, warstwa naskórka została zdarta, natomiast wilgotny film wytwarzany jest przez skórę – to pierwszy etap gojenia – istotne jest zatem, aby nie zakłócać tego procesu. Odzież przyklejona do mokrej powierzchni rany podczas odrywania zniweczy osiągnięty progres i gojenie będzie musiało zacząć się od nowa. Pamiętajmy zatem, aby powierzchni rany nie dotykała nasza garderoba, a wyłącznie opatrunek. Opatrunki, szczególnie te nowoczesne, zapewniać będą w obrębie rany wilgotne środowisko – dzięki temu ziarnienie, odnawianie się naskórka, będzie przebiegało szybciej – wysuszona powierzchnia uszkodzenia będzie właściwie nawilżona i nie będzie pękać. Opatrunek staramy się zmieniać systematycznie, ale niezbyt często. Podczas jego zmiany obserwujmy stan rany – jeśli widać zaczerwienienie, obrzęk czy wycieki ropy lub limfy należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli obtarcie powstało na stopach, w wyniku treningu, warto zastosować specjalne plastry, które nasączone są lekarstwem, a dzięki swojej sporej grubości minimalizują ból przy zakładaniu obuwia.

Odparzenia

W przeciwieństwie do obtarć, odparzeń można nabawić się nawet podczas leżenia. Tak najczęściej odparzają się małe dzieci – pielucha, wysoka temperatura, brak dostępu powietrza, pot i tarcie – wystarczą, aby nabawić się bolesnych zmian na skórze. W leczeniu odparzeń sprawdzi się przede wszystkim wietrzenie zmienionej chorobowo powierzchni. Warto również skorzystać z kąpieli z dodatkiem nadmanganianu potasu, a po kąpieli, po delikatnym acz starannym osuszeniu skóry można użyć talku lub pudru. To sposoby uniwersalne – sprawdzą się zarówno w przypadku maluszków jak i osób dorosłych.

Have your say