Strój jeździecki dla dzieci

Jazda konna to sport popularny zarówno wśród dorosłych jak i wśród dzieci. Nic dziwnego, gdyż obcowanie ze zwierzęciem to dla dzieci wielka frajda. Zaletą jest również fakt, iż opieka nad zwierzęciem uczy odpowiedzialności. Dziecko staje się również bardziej wrażliwe i empatyczne. Jednak jazda konna wiąże się również z pewnymi niebezpieczeństwami jak np.: upadki. Aby zniwelować konsekwencję takich wydarzeń należy dziecko do jazdy odpowiednio przygotować. Między innymi zadbać o profesjonalny strój.

Strój dla dzieci

Wyposażenie różni się od wyposażenia dorosłego człowieka przede wszystkim rozmiarem. Dodatkowo możemy spotkać się z tym, że ubrania dla dzieci mają bardziej fantazyjne wzorki czy są po prostu bardziej zachęcające wizualnie. Mimo to pełnią te same funkcje. Mają poprawiać komfort jazdy (zarówno konia jak i jeźdźcy) i dbać o bezpieczeństwo.

Bryczesy

Specjalne spodnie do jazdy. Zazwyczaj są obcisłe, dzięki czemu zapewniają swobodę ruchów. Pozwalają na prawidłowy dosiad i chronią przed otarciami. Często posiadają lej, czyli wzmocnienie na łydkach i wewnętrznej stronie ud.

Buty

W przypadku dzieci sprawdzą się sztyblety jeździeckie – krótkie buty przeznaczone do jazdy konnej. Są równie profesjonalne jak oficerki jeździeckie – długie, skórzane buty, ale jednocześnie tańsze. Zapobiega o zbędnym wydatkom, gdyż noga dziecka cały czas rośnie i buty prawdopodobnie trzeba będzie wymieniać co sezon.

Sztylpy

Ochraniacze na łydki, które wraz ze sztybletami pełnią taką samą funkcję jak oficerki. Zakłada się je na spodnie, mają zazwyczaj specjalne gumki, które zahacza się o buty. Zapewnia to ich stabilność, nie zsuwają się przez co odpowiednio spełniają swoją funkcję.

Kask

Chroni głowę w razie potencjalnego upadku. Jeżeli wybierzesz dziecku wersję kask i toczek – dwa oddzielne elementy, powinieneś pamiętać, że toczek wymieniamy po każdym upadku, nie jedynie w momencie zniszczenia. To dodatkowo polepszy ochronę twojego dziecka.

Rękawiczki

Element potrzebny szczególnie w przypadku dzieci. Ręce dorosłej osoby są już twardsze i bardziej wytrzymałe. Skóra dziecka jest delikatna i narażona na obtarcia od wodzy. Aby ochronić ręce naszego dziecka kupmy rękawice. Zapewniają one komfort jazdy w każdych warunkach: w czasie mrozu ręce nie kostnieją, w czasie upału zapewniony jest przepływ powietrza.

Kamizelka ochronna

Sprawdzi się przede wszystkim w jeździectwie sportowym. Jest niezbędnym wyposażeniem dla dzieci rozpoczynających naukę skoków i pokonywania przeszkód. Jednak jest też dobrym sposobem na przełamanie początkowego strachu. Dziecko w kamizelce będzie czuło się bezpieczniej. Kamizelka pełni rolę usztywnienia, jest to pewnego rodzaju pancerz chroniący kręgosłup i klatkę piersiową. W razie upadku niweluje ryzyko pęknięć i poważnych urazów. Nie jest jednak stuprocentowym zabezpieczeniem.

Podsumowanie

Wyposażenie młodego jeźdźca jest podobne do wyposażenia dorosłego człowieka. Warto jednak zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia takie jak kamizelka czy rękawiczki, ponieważ zarówno kości dziecka są bardziej łamliwe niż kości dorosłego człowieka jak i skóra jest bardziej delikatna. Mimo tego, warto jak najwcześniej rozpocząć przygodę z jeździectwem, gdyż może okazać się to pasją całkowicie odmieniającą życie naszego dziecka.

Have your say